Garantili İkinci El Hakkında Kanuni Düzenlemeler | Tur Assist

Garantili İkinci El

Otomobil ticaretinin en önemli piyasalarından ikinci el pazarında aracı alırken veya satarken bakılan en önemli unsurlardan biri de şüphesiz aracın güvenilirliğidir. Satın alınmak istenen aracın fiziki durumu, bakımlarının düzgün yapılıp yapılmadığı, herhangi bir arızasının olup olmadığı hemen ilk bakışta veya sürüşte anlaşılmayabilir.

Yukarıda belirttiğimiz nedenden dolayı ikinci el araç alma, özellikle otomobil bilgisine güvenmeyen vatandaşlar açısından son derece suistimale açık bir durumdur. Bu durumu ortadan kaldırmak ve güvenilirliği artırmak adına Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yeni bir düzenleme hazırladı. Yapılan yeni düzenlemeye göre geliştirilen “garantili ikinci el” kavramı da bu imkanı tanıyor. Düzenlemeye göre ikinci el satış yapan bir galeri veya bu işle ilgilenen bir işyeri sattığı araca kefil olacak ve tüketiciye araçla ilgili garanti verecek. Bu düzenlemeyle hem alıcının çıkarları korunmuş olacak hem de daha güvenilir bir ikinci el piyasası oluşturarak bu piyasaya canlılık getirilecek.

Garantili İkinci El
Warranty Paketlerimiz İle Garantili İkinci El

Garantili ikinci el araçlar hakkında Gümrük ve Ticaret Bakanı’nın açıklamaları

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin söylemlerinden anladığımız kadarıyla ikinci el aracın satışını yapan veya satışına aracı olan işletmeler, aracın şanzıman ve motor parçalarına bir süreye veya kilometreye tabi olarak garanti verecek. Bakana göre garanti dahilinde olacak kilometre veya zaman sınırları tüketiciyi koruyacak nitelikte olup işletmeler için de makul bir süre olacak. Dolayısıyla garantili ikinci el süreci ne satıcıyı ne de alıcıyı zor durumda bırakmayacak. Sektörün içinde olanların düzenlemeye olan yorumlarının olumlu yönde olduğunu söyleyen Bakan Tüfenkçi, bu düzenleme ile tüketicileri koruyup sektörü disipline edebileceklerini söyledi.

Düzenlemeye göre ikinci el olarak satılmak istenen aracın bir arızası veya sorunu varsa satıcı bunu alan kişiye olduğu gibi anlatıp o şartlar altında satacak. Şayet herhangi bir arıza veya problem olmadığını iddia ediyorsa belirli bir kilometre garantisi vermesinde de herhangi bir sorun olmamalıdır. Bu durumda tüketici de zamanla garantili ikinci el araçlara daha meyilli olacaktır.

İkinci elde garanti
İkinci elde garanti

Garanti kapsamı 10 bin kilometre olarak belirlendi fakat bu sınır düzenleme yürürlüğe girene kadar tekrar gözden geçirilip değiştirilebilir. Düzenleme için henüz bir zaman belirlenmemekle birlikte referandum sonrası beklenmektedir.

Otomotiv sektöründe birçok markanın uzatılmış garanti hizmetlerini yıllardır başarıyla sağlayan Tur Assist’in bireysel müşterilerine sunduğu Warranty Pratik, otomobilinizin motor ve şanzıman gibi kritik parçalarını güvence altına alan bir garanti paketidir.

Warranty Pratik otomobil garanti paketi, arıza durumlarında otomobilinizdeki kapsam içerisindeki parçaların onarımı işçiliğini de sağlar. Üstelik bu onarımlar yüksek mekanik tecrübesine sahip teknik personeller tarafından gerçekleştirilir. Warranty Pratik otomobilinizde meydana gelen mekanik veya elektrik kaynaklı arızaların tespit ve onarımını sağlarken, otomobilinizde oluşabilecek beklenmeyen masrafların finansal yüklerine karşı sizi korumaya alır.

7/24 hizmet veren çağrı merkezinden otomobil garantisi ile bilgi alabilir, Warranty paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz. Ayrıca Warranty otomobil garanti paketlerini www.turassistleyasam.com sitesinden satın alabilirsiniz.

Warranty paketlerimiz hakkında bilgi alabilir ya da Garantili ikinci el kategorimizi inceleyebilirsiniz.

API –>